„Nezbytným prvním krokem k získání věcí, které od života chcete, je rozhodnout se, co chcete“
( BEN STEIN, herec a spisovatel)
Za velmi důležité v životě považuji stanovení si cílů/snů, vizí v různých oblastech života. Jinými slovy, vědět, čeho opravdu chci v životě dosáhnout ať už v oblasti zdraví, rodiny, kariéry, majetku, zážitků. Když se Vás zeptám, jaký je Váš cíl pro dnešní den? Čeho chcete dosáhnout v tomto týdnu či měsíci? Čeho byste chtěli dosáhnout nebo kde chcete být za 1 rok, 5 let nebo dokonce deset?Dokážete si na tyto otázky odpovědět?
Zjistila jsem, že mnoho lidí otázka na jejich cíle znervózní, rozhodí, často nevědí, co mají odpovědět. Přesně vědí, co jsou jejich povinnosti, co musí udělat doma, v práci, pro rodinu..
Ale co jejich cíle/sny, které NEMUSÍ, ALE CHTĚJÍ RELAIZOVOVAT?
Lao – c prohlásil „ Když nevíš, kam pluješ, není ti žádný vítr dobrý“ Earl Nightingale zase řekl „Lidé, kteří mají cíl, uspějí, protože vědí, kam směřují“ a měli naprostou pravud
Proč je dobré mít v životě nějaké cíle?
Pokud máme cíle a víme, co přesně od života chceme, dostáváme svůj život více pod kontrolu. S jasně stanoveným cílem zaměřujeme svou energii, úsilí a motivaci správným směrem. Cíle dávají našemu životu větší smysl a náš mozek ví přesně, na co se má zaměřit a kam směřovat svou pozornost.
Důležité jsou 2 typ cílů:
1) Krátkodobé: umožňují stanovit si priority, efektivně si plánovat a organizovat každodenní život. Tyto cíle jsou velmi důležité, ale ještě důležitější je mít dlouhodobé cíle
2) Dlouhodobé: vize/cíl, který mne žene kupředu. Na cestě za tímto cílem také rosteme. Irma Bohoňková řekla“ Ukazuje se, že nejšťastnější a nejspokojenější jsou v životě lidé, kteří mají dlouhodobé cíle, kteří mají nějakou vizi, o jejž dosažení dlouhodobě usilují“
Často se stává, že zaměňujeme přání za cíl. Pokud vám někdo řekne, že jeho cílem je být v životě šťastný , bohatý, spokojený, mít více volného času… Co to ale doopravdy znamená?
Aby byl cíl opravu cílem, musí splňovat určitá kritéria:
1) Musí být POZITIVNÍ a ZAMĚŘENÝ DO BUDOUCNA (zaměřovat se na to, co chci a kdy to chci)
2) Musí být MOTIVUJÍCÍ – jak moc to chci? Jak moc je to pro mě důležité? Co se změní, až cíle dosáhnu? Co mi to přinese? POZOR: pokud se u cíle objevuje slovíčko MUSÍM, nebo MĚL BYCH, pak to není váš cíl a nebudete dostatečně motivováni.
3) Musím ho mít POD KONTROLOU/VLIVEM – Jak moc mohu cíl ovlivnit? Jak moc ho mám pod kontrolou? Kdo jiný na něj má ještě vliv?
4) Musí být KONKRÉTNÍ a MĚŘITELNÝ – Co konkrétně chci? Jak a podle čeho poznáte,že jste cíle už dosáhli? Zkuste najít nějaký měřitelný ukazatel, díky kterému budete sledovat, jak se blížíte k svému cíli. U zhubnutí to může být konkrétní váha nebo objem pasu, u zlepšení finanční situace výška měsíčního čistého přijmu. Jsou však ale obecně formulované cíle jako např. „ Chci být šťastnější, lépe mluvit anglicky, mít větší příjem, mít spokojenější manželství… Co ale přesně znamená spokojenější, lepší, vyšší? Jak to změříte a poznáte? U těchto obecných cílů je potřeba konkrétně vědět, co přesně se za tím skrývá, ay váš mozek věděl, kam má směřovat.
5) Musí být ČASOVĚ OHRANIČENÝ – Kdy konkrétně chci cíle dosáhnout? Kdy chci začít s jeho plněním? Cíl musí mít konkrétní časový termín, př. „ 30.3.2012 uskutečním své první školení na téma Cíle a jejich stanovení“
6) Musí být ZAZNAMENANÝ – je prokázáno, že cíl, vnímáme jako závaznější, když si ho napíšeme, nebo ho někomu řekneme, nebo ho někde zveřejníme…. Já osobně mám své cíle v knize cílů a na lístečcích u postele.
PŘÍKLAD PŘÁNÍ A CÍLE:
PŘÁNÍ: chci zhubnout CÍL: 30.5.2012 Vážím 54 Kg
PŘÁNÍ: chci mít více volného času CÍL: 31.12.2012 chodím 2x měsíčně cvičit, 1x měsíčně na masáž, 1 týdně ven s přáteli, 3x týdně si čtu knihu…
PŘÁNÍ: Chci mít více peněz CÍL: 30.4.2012 vydělávám 60 000 Kč čistého měsíčně
Už víte, jaké jsou vaše cíle pro další dny a jednotlivé oblasti života? Možná vám pomůže odpovědět si na následující otázky, které vám pomohou ujasnit si vizi v jednotlivých oblastech života. Mě osobně toto cvičení velmi pomohlo uvědomit si, co opravdu chci:
1) Jaká je vaše představa ideální finanční situace? Kolik by měl činit váš čistý měsíční příjem? Kolik peněz chcete mít v úsporách a investicích? Kolik peněz chcete měsíčně utratit?
2) A jak vypadá váš ideální volný čas? Co chechte dělat ve volném čase s rodinou a přáteli? Kolik času chcete věnovat odpočinku a kolik koníčkům? Kde chcete trávit dovolenou? Co děláte pro zábavu?
3) Jak vypadá představa vašeho ideálního zaměstnání: V jaké oblasti pracujete? Kolik hodin denně pracujete? S kým pracujete? Kde pracujete? Jaký je Váš plat?
4) Jak vypadá vaše ideální tělo a zdraví? Jak často cvičíte? Co jíte a pijete? Jaká je vaše energie? Jak vypadá vaše tělo?
5) A co vaše vztahy s rodinou a přáteli? Jak často se s nimi vídáte? Kdo jsou vaši přátelé? Jak se s nimi cítíte? Jaké věci společně podnikáte? Jaká je kvalita vašich vztahů?
6) Co Váš osobní rozvoj? Navštěvujete nějaké kurzy? Studujete nějakou školu? Meditujete? Věnujete se četbě? Učíte se hrát na nějaký hudební nástroj? Učíte se nějakému novému sportu?
„Můžete být, čím chcete, jen když v to s dostatečnou přesvědčivostí věříte a jednáte podle toho s vírou, protože všechno, co si mysl dokáže představit a v co věří, dokáže taky uskutečnit
NAPOLEON HILL
Přeji všem, ať se vaše sny a cíle naplní a jdete tím správným směrem- Dáša
- čerpáno z knih Pravidla Úspěchu (Jack Canfield), Irma Bohoňková (Sám sobě koučem)
Dobrý den, mám problém že když si vytyčím nějaký cíl, po pár dnech na něj zapomenu,motivace uhasne,a celý život přemýšlím co bych doopravdy chtěla, jako dlouhodobý cíl, a nemohu na to přijít.Jen přejímám cíle druhých a pohybuju se v kruhu.Moc mě to trápí a čas mi ubíhá.
OdpovědětVymazatZkusila jsem všechno možné, ale nic to nevyřešilo.
J.K.
Dobrý den, otázkou je, zda ten cíl, který si vytyčíte je váš. Pokud je to skutečně váš cíl,ale problém je v motivaci, pak doporučuji tento cíl dostat do podvědomé mysli,K tomu vám mohou pomoci afirmace, nástěnka cíl, kartičky s cíly, kniha cílů, nalepení obrázků na záchod, nebo lednici, zrcadlo.... Každému vyhovuje něco jiného, možností je mnoho.
OdpovědětVymazatPokud je však problém v tom, že cíl není váš, ale sní o něm někdo jiný, pak motivace nepomůže.
Ke stanovení si jak já říkám zlomového/životního cíle, díky jehož dosažení porostete i v jiných oblastech vašeho života.
Může pomoci udělat si seznam co opravdu chci v každé životní oblast(př. rodina, práce, kamarádi, charita, zdraví...) a pak si vylučovací metodou udělat, co je pro mě v tuto chvíli nejdůležitější a pozornost věnovat tomuto jednomu cíli. ž uvidíte první pokroky, pak získáte mozivaci pro zdolávání dalších cílů.
Dalším skvělým cvičením, díky kterému jsem objevila svou životní roli já je:
1) Napište si své 2 jedinečné a pozitivní vlastnosti (př. komunikace a dotahování věcí do konce)
2) Napište 2 způsoby, jak tyto svoje vlastnosti projevujete a dáváte najevo při kontaktu s ostatními (př. inspirování a pomoc druhým)
3) Napište si, 2 činnosti, které děláte velmi ráda, u nichž se cítíte šťastná, které vás naplňují. Když si pak tyto body spojíte dohromady, leccos vám to prozradí, co vás opravdu láká. Já ještě používám metodu Kaizen a každý den se snažím dělat malý krůček k naplnění životního cíle. A ten malý krůček může být i to, že si každý den na tento cíl vzpomenu.
Moc ráda to s vámi proberu hlouběji, můžeme vyzkoušet koučovací sezení třeba po skypu. Klidně napište na dagmar.kriklanova@seznam.cz. Přeji Vám krásný den a věřím, že vaše sny se nakonec vyplní a najdete cestu ven z kruhu
Dáša